Agrest w ogrodzie

Z agrestem spotkamy się często, jest to jeden z najbardziej popularnych krzewów owocowych. Jego owoce mają specyficzny smak, który nie wszystkim przypadnie do gustu. Dzisiaj podpowiemy, dlaczego warto posadzić właśnie ten krzew i czy wymaga to wiele wysiłku.

Agrest jest powszechny oraz bardzo zdrowy. Jest bogaty w witaminy z grupy B i P, żelazo, wapń, potas, sód, magnez. Redukuje metabolizm, pomaga w walce z reumatyzmem oraz artretyzmem. Zapobiega także chorobom nowotworowym. Co ciekawe, zwiększa też płodność, wspomaga nasz organizm w ujędrnieniu mięśni oraz poprawia stan wątroby oraz płuc. Owoce tego krzewu posiadają wiele pozytywnych właściwości wpływających na nasze zdrowie, jednak jest jedna rzecz, która może przeszkadzać. Agrest jest wyposażony w kolce, które potrafią skutecznie utrudnić zbiory. Rękawice ochronne będą w tym przypadku najlepszym pomysłem.

Ten krewny porzeczek jest odporny na mróz, więc przetrwa zimę bez problemu. Agrest lubi miejsca nasłonecznione i chroniące go przed wiatrem. Krzew ten potrzebuje gleby żyznej, próchnicznej o odczynie pH 6,0- 6,5. Przed posadzeniem dobrze jest przekopać ziemię i nawozić ją kompostem. Jest to dobre rozwiązanie nie tylko w przypadku agrestu, sprawdzi się także w innych krzewach. Należy wykopać dołek o głębokości ok. 40 cm. Wokół rośliny dobrze jest ułożyć ściółkę, która dłużej zatrzyma wodę. Po zasadzeniu, krzew należy regularnie podlewać. Nie lubi on suszy, która negatywnie wpływa na późniejsze owocowanie.

czerwony_agrest

Najlepszą porą na sadzenie tego krzewu jest jesień, okres od września do (nawet) początku listopada. Możemy znaleźć mu miejsce obok porzeczek lub innych, własnych odmian. Co sprawia taka kombinacja? Owocowanie będzie większe, przez co zagości więcej agrestu na naszych stołach.

Co atakuje agrest? Najczęściej grzyby, a najbardziej popularna choroba to mączniak, która charakteryzuje się pojawiającym się białym nalotem. W tym przypadku mogą pomóc tylko środki chemiczne, które powinniśmy zastosować w marcu lub kwietniu.

One Response
  1. Zaciekawiony

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *