Czym nawadniać ogród? Rodzaje zraszaczy ogrodowych.

Kwestia zraszaczy ogrodowych to temat rzeka. Nie tylko dlatego, że jest “mokry”, ale przede wszystkim ze względu na szeroki wybór urządzeń do nawadniania. Mimo wszystko zraszacze ogrodowe można posegregować w trzy kategorie: zraszacze ręczne, stacjonarne (statyczne) i do instalacji nawadniających.
 Zraszacz ręczny
 Zraszacz_reczny
To nic innego jak popularny wąż ogrodowy (różnej długości) z końcówką w postaci pistoletu lub dyszy. Co wydaje się wygodniejszym rozwiązaniem? Pistolet, z racji tego, że posiada możliwość regulacji stężenia strumienia wody. Jednak zdecydowanie tańszą opcją są dysze wykonane z tworzywa sztucznego – można je kupić już za 5 złotych. Trzeba równocześnie liczyć się z niską trwałością akcesorium. Natomiast cena pistoletu to granica 100 złotych. Niezależnie od wyboru końcówki, należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu jej do przekroju węża.
Zraszacz stacjonarny
 Zraszacz stacjonarny
W przeciwieństwie do zraszaczy ręcznych, nie trzeba ciągle trzymać go w ręce. Wystarczy tylko go podłączyć do węża i ustawić w dogodnym miejscu. Jest przeznaczony do podlewania dużych ogrodów lub po prostu do większych powierzchni. Zraszacze stacjonarne dzielą się jeszcze ze względu na kształt podlewanego terenu, mianowicie na zraszacze oscylacyjne (wahadłowe) oraz rotacyjne. Te pierwsze idealnie sprawdzą się przy obszarze prostokątnym, natomiast te drugie – przy okrągłym. Podobnie jak w przypadku zraszaczy ręcznych, mniej kosztują modele plastikowe (ok. 80 złotych), a zraszacze statyczne metalowe to kwestia ok. 130-150 złotych.
Zraszacz do instalacji nawadniających
Zraszacz do instalacji nawadniających
Najczęstszym typem są tzw. mikrozraszacze, służące do podlewania rabat kwiatowych. Składają się ze szpilki wbitej w podłoże oraz z głowicy rozpraszającej wodę.  Mają zasięg od 1,5 do 4 metrów. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość zamontowania. Nie są jednak odpowiednie dla trawników ze względu na możliwość łatwego uszkodzenia, np. przy koszeniu. W tym przypadku lepsze okażą się zraszacze wyskakujące, układane równo z powierzchnią ziemi. Wysuwają się spod ziemi pod wpływem ciśnienia wody. Wadą takiego urządzenia może być trudność z przenoszeniem go – zwykle są instalowane na stałe. Zraszacze wyskakujące mogą podlewać okręgi o promieniu od 3 do 10 metrów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *