Kosiarki ogrodowe i ich rodzaje

Wszyscy, którzy chcą posiadać dobrze utrzymany trawnik, powinni o niego odpowiednio dbać. Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych jest jego częste koszenie. Jako, że trawnik nierzadko odgrywa reprezentacyjną rolę całej posesji, warto zadbać o to, by zachwycał estetycznym wyglądem. Chcąc uzyskać satysfakcjonujący efekt, dobrze jest zaopatrzyć się w kosiarkę, dzięki której częste koszenie trawy nie będzie tylko obowiązkiem, ale też przyjemnością. Przyjrzyjmy się rodzajom kosiarek dostępnych na rynku.

W sklepach dostępny jest szeroki wybór kosiarek, które różnią się między sobą ceną i funkcjonalnością. Te o wyższej cenie wykonane są zazwyczaj z bardziej wytrzymałych materiałów, są lepiej wyposażone, a rozwiązania techniczne bardziej zaawansowane. Jednak to nie cena powinna być wyznacznikiem naszego wyboru, kosiarka powinna odpowiadać indywidualnym potrzebom jej użytkownika. Przy zakupie powinniśmy wziąć pod uwagę powierzchnię trawnika i jego nierówności, sposób i częstotliwość jego koszenia oraz dostępność do źródeł energii. Jeśli powierzchnia przydomowego trawnika jest mniejsza niż 100m2 zakup kosiarki spalinowej nie ma sensu, ponieważ jest ona zbyt droga w eksploatacji i zbyt kłopotliwa, a sąsiedzi mogą narzekać na zapach spalin i hałas, który wydaje podczas koszenia. W przypadku tak małych trawników zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie kosiarka elektryczna. Zobaczmy zatem jakie kosiarki mamy do wyboru i w jakich warunkach sprawdzają się one najlepiej.

Kosiarki elektryczne

Kosiarki_elektryczne

W ich grupie znaleźć można zarówno urządzenia akumulatorowe jak i zasilane kablem sieciowym oraz hybrydowe (będące połączeniem obu z nich). Najbardziej powszechnymi urządzeniami są te zasilane kablem, które są łatwe w obsłudze i przechowywaniu, niestety ich mankamentem jest to, że potrzebują ciągłego dostępu do źródła energii. Kosiarki akumulatorowe natomiast są wygodniejsze w użytkowaniu ze względu na swoją mobilność, jednak ich czas pracy na naładowanych „bateriach” to zaledwie 20-40 minut, a czas ładowania bardzo długi, nawet do 20 h.

Kosiarki spalinowe

Kosiarki

Wśród kosiarek tego typu wyróżnić możemy kosiarki wózkowe, ciągniki ogrodowe oraz kosy spalinowe. Wózkowe charakteryzują się dużo większą mocą silnika niż elektryczne, dzięki temu są dużo szybsze, a brak kabla zasilającego sprawia, że koszenie jest łatwiejsze. Ciągniki ogrodowe doskonale sprawdzają się przy większych powierzchniach, a dzięki dostępności dodatkowych akcesoriów w łatwy sposób można rozszerzyć ich funkcjonalność i używać ich np. w zimie jako pług śnieżny. Kosy natomiast są niezastąpione w koszeniu terenów trudno dostępnych, czy nierównych. Powszechnie używane są np. do wykaszania torowisk, poboczy, czy rowów kanalizacyjnych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *